Rizika půjček

Každá půjčka představuje určité riziko. Vidina koupě nové věci zaslepí většinou reálný pohled na věc a je třeba počítat s tím, že daná věc bude vždy dražší. Půjčka není zadarmo a skoro vždy ji přeplatíte. Nebezpečí může představovat nejen vysoký úrok, ale třeba i poplatky, které mnohdy úrok razantně převyšují. Je důležité dodržovat termíny splátek a platit pravidelně. Po nezaplacení se tak půjčka může stávat čím dál tím dražší. Dluh může narůstat díky sankcím za odložení splátek a v krajních případech to mohou být i poplatky za soudní výlohy nebo náklady na exekuční řízení.

pani

Druhy půjček a jejich rizika


Bankovní půjčky:

Banky přestavují jistotu a nejmenší riziko, co se týče nesolidního jednání. Účelové půjčky bývají výhodnější než neúčelové. Kromě úroků si banky účtují poplatky za vyřízení, vedení účtu a za zasílání výpisu poštou. Některé banky vyžadují k půjčce otevření běžného účtu.

Riziko bankovní půjčky je poměrně malé, jelikož si banky vybírají klienty na základě jejich bonity a vždy půjčí jen těm, u kterých je jistota, že splatí úvěr bez problémů.

Nebankovní půjčky:

Plusem nebankovních půjček je bezesporu rychlost vyřízení. Některé společnosti jsou schopny přijímat žádosti i přes víkend a okamžitě po schválení zasílají peníze na účet. Nebankovky mají k získání půjčky obvykle benevolentnější podmínky. Ti, kteří nemají šanci půjčku v bance získat, ji u nebankovní společnosti získají bez větších problémů.

Rizikem je vyšší úrok a RPSN - díky tomu jsou nebankovní půjčky dražší než v bance. Další riziko představuje četnost nespolehlivých a podvodných poskytovatelů, kteří si obvykle nechají zaplatit za vyřízení předem a tímto vyřizování půjčky skončí. Proto je dobré si půjčovat jen od všeobecně známých nebankovních poskytovatelů.

Kreditní karta

Kreditní kartu můžete vyřídit v bance nebo třeba u splátkové společnosti. Na kartě vám bude přednastaven úvěrový limit, ze kterého můžete v případě potřeby čerpat. Tak máte možnost platit kdekoliv a neřešíte hotovost, ani stav na svém běžném účtu. Dluh z kreditní karty musíte splatit nejlépe v tzv. bezúročném období, kdy se vám nebudou počítat úroky. Přesně tu částku kterou jste utratili, zaplatíte.

Riziko představuje nedodržení bezúročného období, poté se půjčka stává docela drahou. I výběry z bankomatu vás budou stát poměrně dost peněz. Kreditní karta tak vyžaduje po majiteli pevnou disciplínu.

Kontokorent

Kontokorent se sjednává k běžnému účtu a majiteli dává šanci jít do minusu. Kontokorent je úvěr revolvingový, což znamená, že peníze můžete čerpat opakovaně vždy po dorovnání záporného zůstatku. Splátky jsou strhávány automaticky z daného účtu a úročí se pouze v době čerpání.

Rizikem je to, pokud překročíte povolený limit. Banka si v takovém případě naúčtuje dost vysoké penále, někdy až 30 procent z přečerpané částky.

Americká hypotéka

Oblíbeným úvěrovým produktem je americká hypotéka – půjčka na cokoliv, zajištěná nemovitostí. Půjčené peníze můžete utratit dle libosti. Určitými nevýhodami, tohoto závazku na desetiletí, je delší schvalovací proces, vyšší poplatky za schválení a vedení účtu.

Riziko je jasné, v případě nesplácení vám bude zabavená nemovitost, kterou ručíte.

Rychlá půjčka

Rychlá půjčka neboli půjčka do výplaty je půjčka menší částky, nejčastěji okolo 5.000 korun se splatností do 30 dnů. Většinou si ji sjednávají lidé, kteří potřebují peníze rychle a tak přistoupí často i na velmi nevýhodné podmínky, co se poplatků a RPSN týče. Hodnoty RPSN bývají ve stovkách procent.

Rizikem je vysoký poplatek, díky kterému se půjčka stává velice drahou a také sankce, které hrozí v případě nesplacení. Dalším rizikem je ve smlouvě zmínka o rozhodčí doložce. Případný spor tak neřeší soud, nýbrž rozhodce, který ve většině případu rozhodně ve prospěch věřitele.

Datum vložení: 24.10. 2017

rpsn

Podle čeho recenzovat půjčky? RPSN je hlavní ukazatel

Nejčastějším ukazatelem pro porovnání půjček je parametr RPSN – je to zkratka Roční Procentuální Sazby Nákladů. Ten ukazuje jak je půjčka ve skutečnosti drahá.

Na co si dát pozor při výběru půjčky?

Výběr poskytovatele půjčky je rozhodující. Na co se zaměřit? Minimálně zkuste dodržet těchto několik základních pravidel abyste předešli rizikům půjček a měli klidné spaní.

pani

RIZIKA PŮJČEK a jak se jim vyhnou?

Každá půjčka představuje určité riziko. Jak se nedostat do problémů a na co si dát pozor. Předcházejte rizikům, zadlužení a neriskujte exekuci.